ZBUDOWANE – Spacer po Okrąglaku

Praktycznie każdy mieszkaniec naszego miasta ma wspomnienia związane z Okrąglakiem, wielu z nas kupiło tu upragnione jeansy, odwiedzało z rodzicami sklep z zabawkami czy napełniało długopisy. Okrąglak to wybitny przykład architektury modernistycznej, ikona Poznania – dlatego tym spacerem w rocznice otwarcia historycznego Domu Towarowego Centrum Zarząd Oddziału SARP Poznań przy wsparciu partnerów pragnie rozpocząć nowy cykl spacerów – ZBUDOWANE.

czytaj dalej..

Cykl ten związany jest z przypadającą w tym roku 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną. Chcemy by ten rok był rokiem architektury w Poznaniu. Chcemy przybliżyć mieszkańcom 20 – budynków ważnych dla naszego miasta, będą to nie tylko obiekty- laureaci nagrody J. Baptysty Quadro, ale także ważne zabytki, obiekty modernistyczna czy najnowsze realizacje. Niektóre z nich, zrośnięte już z tkanką miasta mijamy codziennie bezwiednie – stały się dla nas przezroczyste inne dopiero oswajamy, ale wszystkie są ważne dla tożsamości tego miasta i jego mieszkańców. Każdy spacer prowadzony będzie przez architektów – autorów obiektów lub jeśli to niemożliwe przez wybitnych poznańskich badaczy architektury. Podczas każdego spaceru uczestnicy otrzymają pamiątkowe pocztówki zaprojektowane przez poznańskiego grafika Marcina Gruchociaka, prezentujące dany budynek oraz podstawowe informacje na jego temat. Pod koniec roku uczestnicy, którzy zgromadzą największą liczbę pocztówek otrzymają od naszego Stowarzyszenia książki o architekturze Poznania.

3 lutego 1955 roku został otwarty Powszechny Dom Towarowy “Centrum ” ( Okrąglak) . Oryginalny budynek projektu wybitnego architekta Marka Leykama, był pierwszym budynkiem w Poznaniu wzniesionym z prefabrykowanych elementów. Okrąglak to 8-piętrowy walec, którego serce stanowi obszerna klatka schodowa o średnicy 5 metrów z trzema biegami schodów. Już w trakcie budowy wzbudzał emocje wśród mieszkańców i lokalnej prasy. Pisano o „najbardziej luksusowym”, “urządzonym z wielkim przepychem” czy „najlepiej wyposażonym” domu towarowym w kraju. Na mieszkańców Poznania spragnionych podstawowych dóbr miało czekać 81 stoisk po brzegi wypełnionych dobrami, plotkowano o trudno dostępnych radioodbiorniku „Syrena”, rowerach „Bałtyk” czy też „impregnowanych płaszczach popelinowowych”. Na otwarcie Domu Towarowego przybyły tysiące poznaniaków. Brak jakiejkolwiek organizacji i niemożliwy do rozładowania napór ludzi spowodował zdemolowanie stoisk, wybite lustra i szyby, oraz interwencję funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej. Dom Towarowy został zamknięty następnego dnia na 3 miesiące by naprawić powstałe podczas otwarcia szkody. Funkcje Domu Towarowego budynek pełnił do lat 90. W 2005 roku otrzymał nagrodę Złotego Quadro w konkursie na najlepszy poznański budynek półwiecza 1955-2005. Po gruntownej modernizacji w latach 2011-2012 przeprowadzonej według projektu pracowni RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka budynek pełni obecnie funkcje usługowo-biurowe.

Spacer odbędzie się 3 lutego 2018 o godzinie 12.00 ( I spacer) oraz o 12.40 ( II spacer) . Po Okrąglaku oprowadzać będzie Pani Grażyna Kodym- Kozaczko. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Okrąglak I lub Okrąglak II . Zapisy otwarte od 24 stycznia, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

Grażyna Kodym-Kozaczko- dr inż. architekt, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, współautor książek poświęconych historii architektury i urbanistyki Poznania, m. in. : „Architektura i urbanistyka Poznania w XX wieku”, „Atlas architektury Poznania”, „Prolegomena do ochrony obiektów i zespołów urbanistycznych Poznania w XX wieku”, redaktor naukowy publikacji: W. Czarnecki „Wspomnienia architekta” – t. 1 – 3 oraz „Projekt – miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005”. Członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, współautor wystaw prezentujących dorobek architektów środowiska poznańskiego.

Serdecznie zapraszamy !!

Partnerzy projektu: Miasto Poznań, Colliers International, UWI Inwestycje – mieszkania PoznańSti Poligrafia