Elektrociepłownia Garbary: spacer i ksiązka

W imieniu organizatorów Bramy Poznania oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich w Poznaniu serdecznie zapraszamy na promocję książki „Elektrownia Garbary – dokument potencjalny” oraz spacer po budynku Elektrociepłowni Garbary.

Spacer związany jest z promocją książki „Elektrownia Garbary – dokument potencjalny”, pod red. M. Kępskiego, która pod koniec zeszłego roku została wydana przez CTK TRAKT, oraz jest częścią cyklu spacerów architektonicznych pt. ZBUDOWANE – realizowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu z okazji 20. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro

Wydarzenie będzie jedną z nielicznych szans na odkrycie tego niezwykłego modernistycznego zabytku architektury przemysłowej autorstwa architekta Stefana Cybichowskiego. W trakcie spaceru prowadzonego przez Andrzeja Machnika, wieloletniego pracownika Elektrociepłowni oraz historyka Michała Kępskiego uczestnicy będą mogli zobaczyć zabytkową przestrzeń cypla rzecznego oraz budynki Elektrowni: kotłownię, maszynownię – z unikatowymi turbogeneratorami z 1929 i 1940 roku oraz imponującą nastawnię w całości wykonaną z szarego marmuru.

Spacer odbędzie się 24 marca (sobota) o godzinie 11.00 oraz o godzinie 14.00. Start pod Elektrociepłownią (ul. Panny Marii 3).
Na wydarzenie obowiązują zapisy w Bramie Poznania. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu, godzina zwiedzania) na adres: wydarzenia@trakt.poznan.pl lub zgłoszenie telefoniczne 61 647 76 34. Tytuł wiadomości:
Elektrociepłownia Garbary . Zapisy otwarte od 15 marca, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.

W czasie spacerów wykorzystywać będziemy ARCHITEKTONICZNĄ MAPĘ POZNANIA, wydaną przez WOIA RP i SARP w minionym, 2017 roku. Patronat nad całym cyklem objęła Gazeta Wyborcza w Poznaniu, która  o każdym spacerze będzie informować na swojej stronie internetowej oraz w kanałach komunikacji społecznościowej.

ELEKTROCIEPŁOWNIA GARBARY
Elektrownia Garbary to jedna z najstarszych miejskich elektrowni w Poznaniu. Tuż po odzyskaniu niepodległości magistrat podjął decyzję o budowie tej centrali elektrycznej przez spółkę „Siła i Światło”. W 1929 roku oficjalnie uruchomiono Elektrownię Garbary. Zakład dostarczał prąd do 1965 roku, gdy został przekształcony w elektrociepłownię, czyli dotychczasową produkcję energii elektrycznej zamieniono na produkcję energii cieplnej w postaci gorącej wody dla miejskich systemów grzewczych i pary technologicznej. W takiej
formie Elektrociepłownia funkcjonowała do 2001 roku. Głównym założeniem inwestycyjnym była możliwość sukcesywnej rozbudowy obiektu. Obiekt autorstwa wybitnego poznańskiego architekta- Stefana Cybichowskiego zaprojektowano tak, aby możliwości produkcji energii mogły zostać potrojone! To dlatego dziś oglądać można budynek w zupełnie innym kształcie niż na początku XX wieku. Elektrownia Garbary to zabytkowy przykład sztuki inżynieryjnej. Kompleks łączy w sobie dwie główne cechy modernizmu: funkcjonalność i artystyczną formę. Historyczna fasada Elektrowni przypomina czasy świetności, gdy obiekt była jednym z symboli nowoczesności
w Poznaniu. W jej wnętrzu wciąż znajdują się zabytkowe maszyny, jak turbogeneratory (1929 rok, 1942 rok), kotły węglowe czy niezwykła nastawnia.
Historię Elektrowni można poznać w publikacji „Elektrownia Garbary-dokument potencjalny”, pod red. M. Kępskiego, CTK TRAKT, Poznań 2017.
Książa dostępna bezpłatnie w wersji on-line:

Elektrownia Garbary. Dokument potencjalny


Organizatorzy: Brama Poznania, Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu, Miasto Poznań, Veolia, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP Partnerzy projektu: Gazeta Wyborcza, Sti poligrafia