ZBUDOWANE- Zespół obiektów reakreacyjno-sportowych nad Jeziorem Maltańskim

Zapraszamy na kolejny spacer w ramach cyklu ZBUDOWANE . Cykl związany jest z przypadającą w tym roku 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.

Tym razem poznamy wspólnie bliżej pierwszego laureata Nagrody -Zespół obiektów reakreacyjno-sportowych nad Jeziorem Maltańskim autorstwa arch. Klemensa Mikuły.

Spacer odbędzie się 14 kwietnia (sobota) o godzinie 12.00

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com . Tytuł wiadomości:Malta. Zapisy otwarte od 5 kwietnia, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.
Liczba miejsc ograniczona.

Spacer prowadzony będzie przez Łukasza Mikułę, Janusza Grabię, Michała Bartkowiaka
oraz Jarosława Foryckiego – dyrektor POSIR/o. Malta

W czasie spaceru wykorzystywać będziemy ARCHITEKTONICZNĄ MAPĘ POZNANIA , wydaną przez WOIA RP i SARP w minionym, 2017 roku.

MALTA
Maltę bez wątpienia nazwać można najpopularniejszym terenem rekreacyjnym w Poznaniu. Teren nazwę swoją zawdzięcza zakonowi joannitów (zwanymi Kawalerami Maltańskimi), którzy od XII wieku zasiedlali ten obszar. W okresie rozbiorów Malta była
najpopularniejszym miejscem wycieczkowym mieszkańców Poznania. Panie grały w kostki, panowie strzelali do tarczy. Popularne były gry i loterie fantowe, a po nich tańce, śpiewy, a czasem nawet pokazy sztucznych ogni.Urządzano tu majówki, witano wiosnę, a w 1909 r.
celebrowano 100. rocznicę urodzin Słowackiego. Po pierwszej wojnie planowano stworzenie na tych terenach Parku Narodowego- który służyć miał głównie zajęciom fizycznym i rekreacyjnym młodzieży. Projekt w 1919 r opracował architekt A. Ballenstaedt znalazły się w nim boiska, hale gimnastyczne, łazienki, teatry, domy wypoczynkowe dla robotników i młodzieży pracującej, a cały teren przecinały liczne dróżki spacerowe. Z tego ambitnego planu ze względu na złą sytuację finansową młodego Państwa Polskiego powstał tylko Kopiec Wolności ( 94 m wysokości). Kolejną ważną datą w historii terenu jest rok 1952 wtedy utworzono Jezioro Maltańskie. Spiętrzono wody Cybiny, tworząc zbiornik wodny o powierzchni 64 ha z przeznaczeniem na tor regatowy i kąpielisko. W latach 1956, 1958 i 1961 odbyły się na nim międzynarodowe zawody kajakarskie i wioślarskie. Do roku 1979 jezioro pełniło rolę centrum sportów wodnych w Polsce. Organizowano tu imprezy kajakarskie, wioślarskie i motorowodne. Niestety z biegiem lat obiekt przestał spełniać obowiązujące normy dla przeprowadzania zawodów sportowych. Jezioro ulegało stopniowemu spłyceniu, a woda była coraz bardziej zanieczyszczona. W 1979 r. zapadła decyzja o modernizacji obiektu. W 1980 roku spuszczono wodę, a dwa lata później rozpoczęto prace remontowe i pogłębiające zbiornik. Generalnym projektantem obiektu był arch. Klemens Mikuła. Prace modernizacyjne trwały do sierpnia 1190 roku, wówczas
obiekt otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Kajakowej i zorganizowano na nim XXIII Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie w 1990 roku Od tego czasu Malta służy nie tylko mieszkańcom Poznania jako ulubione miejsce rekreacyjne, ale jest także Areną wielu
znaczących międzynarodowych wydarzeń sportowych

żródło: POSIR / o. Malta

Główny organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu
Współorganizacja: Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, POSIR,
UWI Inwestycje
Partnerzy projektu: Gazeta Wyborcza, Sti poligrafia