Biurowiec Bałtyk z nagrodą Grand Prix w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2017

22 marca 2018 roku odbyła się Gala wręczenia nagród w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2017. Nagrodę główną Grand Prix zdobył budynek biurowy Bałtyk w Poznaniu zaprojektowany przez holenderskie biuro MVRDV. Laureaci dyplomy i statuetki odbierali w gmachu Muzeum II Wojny Światowej. 

W każdej z kategorii konkursowych: kubatura, wnętrza, krajobraz swoje nagrody przyznawało jury oraz internauci. Są to wyróżnienia równoległe, jedne wręczane przez grono architektów i dizajnerów, drugie – przez odbiorców, obserwatorów, użytkowników stworzonych obiektów.

I tak w kategorii „Kubatura”, wśród obiektów publicznych internauci najwyżej ocenili budynek restauracji Genesis w Warszawie, projektu biura Massive Design. Jak mówił Konrad Dowejko z Massive Design, ten obiekt jest pierwszą architektoniczną realizacją w dorobku pracowni – tym bardziej należy więc docenić ten sukces. Konkursowe jury swoją nagrodę wysłało do Poznania – trafiła do biura Ultra Architects za projekt biurowca przy ulicy Za Bramką. Zdaniem ekspertów to świetny projekt, który tworzy miejską, zieloną oazę wewnątrz zabudowy. Przemyślane wykorzystanie promieni słonecznych oraz roślinności.

Wśród prywatnych obiektów kubaturowych użytkownicy internetu najwyżej ocenili dwa budynki: Rakietka Domek Kredka biura FAAR architekci oraz Leśną Willę dzieło Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz. W tej samej kategorii jurorzy postanowili swoją nagrodę przyznać domowi letniskowemu z Pracowni architektury Exterio za harmonijne wpisanie budynku w krajobraz. Projekt odwołuje się do archetypu domu, korzystając przy tym z lokalnych materiałów. Dom zachwyca właściwą skalą. Nawiązując do lokalnego budownictwa, współistnieje z tożsamością regionu, nie bojąc się równolegle czerpać z rozwiązań współczesnych. Dom na miarę wrażliwych projektów Petera Zumthora.  Wśród wnętrz publicznych najwięcej głosów publiczności zebrało Biuro Chilid & XSolve w dawnej szkole, którego projekt opracowało Biuro Projektów Rafał Drobczyk, Anna Zarudzka. W tej samej kategorii jury najwyżej oceniło Biuro Agencji reklamowej Hand Made, które zaprojektowała pracownia Beza Projekt.  Jak twierdzą eksperci wnętrze posiada indywidualny charakter. Przełamuje granicę pomiędzy standardem a artyzmem. Kreatywne podejście do każdego detalu oraz ponadprzeciętną jakość użytych materiałów i technik sprawiają że to wnętrze ma swój własny styl.

Wnętrzem prywatnym, które najbardziej spodobało się internautom był Ekodom nad jeziorem, dzieło EV Architects. Jurorzy zdecydowali inaczej – wg nich najlepszym wnętrzem prywatnym jest mieszkanie pod Wawelem, zaprojektowane przez MUS  Architects. Zdaniem ekspertów projekt jest minimalistyczny i spójny a „lewitujące bryły” wyznaczają i akcentują układ przestrzenny. Mimo małej powierzchni mieszkanie jest funkcjonalne a jednocześnie otwarte.

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest jedynym w Polsce, w którym do kategorii architektury i projektowania włączony jest także krajobraz, który często jest pomijany i wciąż niedoceniany. Podczas gali Plebiscytu swoje zasłużone nagrody odebrali także architekci krajobrazu. I tak  w kategorii najlepszych przestrzeni publicznych w opinii internautów na nagrodę zasłużył Plac na Glanc, stworzony przez zespół projektowy Ewa Labus, Grzegorz Layer, Michał Centkowski. W opinii jury najbardziej wyróżniał się projekt Pawła Grobelnego CIRCLE FORM w Poznaniu. Eksperci przyznali nagrodę na nowatorskie podejście do tematu wykorzystania przestrzeni.

W Plebiscycie Polska Architektura XXL 2017 przyznane zostały także dwie nagrody poza kategoriami tematycznymi. Jury wybrało laureata Grand Prix, głównej nagrody dla najlepszego obiektu, zrealizowanego w Polsce w ostatnim roku. Ten prestiżowy tytuł trafił do gmachu Bałtyk w Poznaniu, biurowca, zaprojektowanego przez holenderską pracownię MVRDV. Jak twierdzi jury budynek Bałtyk nie jest tylko wydarzeniem formalnym ale jest nowym znakiem w przestrzeni i „powiewem nowego” w polskiej scenie architektonicznej. Projekt w krótkim czasie stał się bardzo głośną realizacją i nowym benchmarkiem jakości w kraju.

Redakcja Grupy Sztuka Architektury zdecydowała się także po raz pierwszy przyznać własną Nagrodę Specjalną. Ta trafiła do wielu rąk – odebrali ją Jacek Droszcz, Bazyli Domsta, Zbigniew Kowalewski i Andrzej Kwieciński, projektanci gmachu Muzeum II Wojny Światowej za racjonalną wizję budynku użytkowego połączonego z bogactwem historii.  Jego dynamiczna sylwetka jest widoczna w panoramie miasta, a czerwony beton, z którego gmach wzniesiono stanowi ciekawe i nowoczesne odwołanie do ceglanej historycznej zabudowy Gdańska.