Zbudowane: Palmiarnia Poznańska + Park Wilsona

Bohaterem kolejnego spotkania w ramach cyklu ZBUDOWANE będzie Palmiarnia Poznańska oraz zabytkowy Park Wilsona.

Spacer odbędzie się 21 kwietnia (sobota) o godzinie 10.00. Spacer trwać będzie ok. 2,5 h.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Palmiarnia. Zapisy otwarte od 12 kwietnia, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc ograniczona.Spacer prowadzony będzie przez przewodnika PTTK oraz przez Panią prof. nadzw. dr hab. Hannę Grzeszczuk- Brendel z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

W czasie spacerów wykorzystywać będziemy ARCHITEKTONICZNĄ MAPĘ POZNANIA, wydaną przez WOIA RP i SARP w minionym, 2017 roku. Patronat nad całym cyklem objęła Gazeta Wyborcza w Poznaniu, która  o każdym spacerze będzie informować na swojej stronie internetowej oraz w kanałach komunikacji społecznościowej.

Park Wilsona jest jednym z najstarszych publicznych parków  Poznania. Jego historia sięga 1834 roku, wówczas z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta na tym terenie ( wtedy była to gmina Św. Łazarz) powstała szkółka drzew i krzewów ozdobnych, którymi obsadzano poznańskie ulice i place. W 1902 roku Towarzystwo przekazało te tereny miastu, które udostępniło  je mieszkańcom tworząc Ogród Botaniczny – wg projektu Hermana Kube. Ogród działał na tym terenie do 1925 roku, następnie został przekształcony w Park Publiczny im. Thomasa Woodrowa Wilsona. Park to ponad 7,2 hektara malowniczej zieleni w samym centrum miasta, składa się z dwóch części południowej i północnej. Południowa część parku, ze stawami i sztucznymi wzniesieniami utrzymana jest w stylu angielskim – naśladującym dziką przyrodę. Północna część terenu – przylegającego do budynku Palmiarni  utrzymana jest w stylu francuskim – charakteryzującym się geometrycznymi układami. W środkowej części Parku w 1928 roku po włączeniu Parku w obszar Powszechnej Wystawy Krajowej powstała oryginalna fontanna o kształcie ośmioramiennej gwiazdy. Jej projektantem był wybitny architekt – Roger Sławski, w trakcie wystawy imponująca fontanna była podświetlana barwną iluminacją. W pobliżu fontanny w 1936 roku powstała muszla koncertowa wg. projektu architekta Jerzego Tuszewskiego. Konstrukcja wewnętrzna muszli została wykonana z drewna. Zewnętrzną obudowę wykonano natomiast  z cegieł. W latach 30 odbywały się tam popularne koncerty Orkiestry Symfonicznej czy przedstawienia baletowe Teatru Wielkiego w Poznaniu – które oglądało nawet do 3 tysięcy widzów.

Sercem Parku jest  Palmiarnia. Za początek  Palmiarni przyjmuje się lata 1910-1911 – wtedy powstaje pierwszy pawilon wystawienniczy w Ogrodzie Botanicznym. Pierwszy Pawilon był niewielki miał tylko 534 metry kwadratowe, w jego centralnej części prezentowano palmy, w skrzydłach natomiast kaktusy i rośliny tropikalne. W związku z dużym przyrostem eksponatów Palmiarni w 1924 dodano system połączonych szklarni, w 1922 otworzono pierwsze wystawowe akwarium w kraju, a w 1929, na dzień przed otwarciem Powszechnej Wystawy Krajowej, oddano nowy powiększony budynek, autorstwa architekta Stefana Cybichowskiego. W siedmiu pawilonach oprócz roślin prezentowano również ryby, owady i gady. Podczas II wojny światowej   Palmiarnia została zniszczona w 90%, jednak już w tym samym roku przystąpiono do odbudowy. Obiekt dla publiczności otworzono już po roku. Palmiarnia funkcjonowała do roku 1978 – kiedy ze względu na zły stan techniczny – zagrażający bezpieczeństwu odwiedzających podjęto decyzję o jej czasowym zamknięciu. Cztery lata później w 1982 roku zdecydowano o budowie nowego obiektu, który pomieściłby wszystkie eksponaty Palmiarni. Budowa trwała dziesięć lat. Gdyby nie powołanie Społecznego Komitetu Odbudowy Palmiarni i duże zaangażowanie mieszkańców, obiektu zapewne nie udałoby się odbudować. Obiekt ponownie dla odwiedzających otworzono 1 października 1992 roku. Dziś jest to największy obiekt tego typu w Polsce i jeden z największych w Europie.  Poznańska Palmiarnia posiada unikalne zbiory roślinne pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. Wśród nich odnajdziemy ponad 17 tysięcy roślin i 200 gatunków ryb.

Główny organizator: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu

Współorganizacja:  Miasto Poznań, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP,  POSIR, UWI Inwestycje

Partnerzy projektu: Towarzystwo Urbanistów Polskich o. w Poznaniu, Gazeta Wyborcza, Sti poligrafia