Projektor 4°- Duch Bauhausu

16 marca (poniedziałek) o godzinie 18.00 zapraszamy na kolejną projekcję w ramach cyklu filmowego PROJEKTOR – tym razem obejrzymy film powstały na 100-lecie Bauhausu – “Duch Bauhausu”. 

Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury – łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję na temat edukacji projektowej, którą poprowadzi krytyk Jakub Głaz a gośćmi będą : dr hab. inż. arch Dominika Pazder (Politechnika Poznańska), prof. Andrzej Kurzawski (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) oraz architekt Marcin Kościuch ( wiceprezes SARP Poznań, Ultra architects). 

Organizatorzy : Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP.