Zbudowane- Szeląg

Bohaterem 3 spotkania w ramach cyklu ZBUDOWANE – będzie dzielnica Szeląg.


Wydarzenie odbędzie się 4 lipca o godzinie 12.00. spacer poprowadzi przewodnik Stefan Żurek oraz arch. Adam Wierciński.

Rozpoczniemy spacer od przechadzki po zabytkowym parku, poznając historię tej malowniczej części Poznania. Jej nazwa wywodzi się od dawnych właścicieli tego terenu – rodziny Szylingów. W XIX w. Szeląg stał się lubianym miejscem wypoczynku mieszkańców Poznania, którzy przez bramę Szelągowską – położoną między Fortem Winiary a Wielką Śluzą – opuszczali twierdzę i wzdłuż Warty wędrowali do dużego ogrodu rozrywkowego z restauracją, kawiarnią, kręgielnią i pawilonem dla orkiestry. W 1923 r. swą strzelnicę otworzyło tu Bractwo Kurkowe, stąd park Szelągowski nazywany był także Ogrodem Strzeleckim na Szelągu lub Parkiem Bractwa Kurkowego. Nowoczesny kompleks posiadał zautomatyzowaną strzelnicę o 37 krytych stanowiskach i uchodził za największy i najnowocześniejszy w Polsce. Ogród restauracyjny położony na trzech tarasach mógł pomieścić pięć tysięcy gości. Niestety, w okresie walk o pobliską Cytadelę w 1945 r. ogród został zniszczony i wśród starodrzewu oglądać można jedynie zachowane schody i murki oporowe.
Spacer zakończymy w Pawilonie Szeląg, który obejrzymy wspólnie z jego architektem Adamem Wiercińskim. Całoroczny Pawilon powstał w 2018 roku w Ogrodzie społecznym, nad rzeką Wartą w pobliżu zabytkowego parku oraz modernistycznej ikony- Domu Weterana. Pawilon o powierzchni 60 m2 został ustawiony przy głównym wejściu na działkę wzdłuż istniejącej ścieżki. Jest to najwyższy punkt terenu, z którego najlepiej wyeksponowany jest widok na rzekę. Obiekt został wybudowany w lekkiej konstrukcji szkieletowej drewnianej i ze względu na pochyły teren, postawiony na dziewiętnastu betonowych kolumnach utrzymując poziom podłogi na wysokości ścieżki zapewniając wygodny dostęp również dla osób niepełnosprawnych. Od strony ścieżki architekci zaprojektowali rodzaj podcienia prowadzącego na taras, co umożliwia podziwianie nadrzecznego krajobrazu nawet wtedy, gdy Pawilon jest zamknięty. Niewielkie okna w Pawilonie rozplanowano tak, by kadrowały najbardziej atrakcyjne widoki na park, rzekę, niebo czy ogród, ich nieregularna kompozycja i różne kolory stolarki to także nawiązanie do „przypadkowości” architektury altan działkowych, które w przeszłości znajdowały się w tym miejscu.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Szeląg.

Zapisy otwarte od 24 czerwca o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich