ZBUDOWANE – Stadion Szyca

Na półmetku tegorocznej edycji ZBUDOWANE zapraszamy na spacer po Stadionie Szyca, w czasie którego postaramy się nie tylko przedstawić Państwu niezwykle pechową historię Stadionu – ale mamy nadzieję także na otwartą dyskusję, jak my – jako mieszkańcy Poznania wyobrażamy sobie przyszłość tego atrakcyjnego inwestycyjnie terenu.

Spacer odbędzie się w czwartek 18 lipca (sobota) o 12.00.

STADION SZYCA
Stadion powstał w 1929 roku z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Jego autorem jest arch Sywester Pajzderski, który zaprojektował obiekt przeznaczony dla 20 tys. widzów. W 1929r. tuz przed Wielka Wystawą powstaje arena otoczona ziemnymi trybunami i – od zachodu – zadaszoną żelbetową trybuną z umieszczonymi pod nią garażami, zapleczem sportowym i restauracją. Niestety niestabilne grunty – znajdującego się tam dawnego rozlewiska Warty oraz zbyt płytkie palowanie powodują, że już podczas uroczystego otwarcia Stadionu z honorowej trybuny trzeba ewakuować wszystkich gości, w tym prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W latach 30. XX w. obiekt jest wykorzystywany, ale problematyczną trybunę kilkakrotnie otwiera się i zamyka oraz planuje jej modernizację. Obiekt zostaje gruntownie przebudowany dopiero w latach 50. i 70. XX w., po zmianach konstrukcyjnych mieści do 50 tys. widzów. Od drugiej połowy lat 90. XX w. stadion (od 1990 r – im. Edwarda Szyca) popada w ruinę.

Jaka będzie jego przyszłość? Czego Poznań naprawdę potrzebuje w tym miejscu, o tym porozmawiamy podczas naszego spaceru w ramach cyklu Zbudowane.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres: zbudowane@gmail.com. Tytuł wiadomości: Stadion Szyca. Zapisy otwarte od 8 lipca o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń, ilość miejsc ograniczona.
ZBUDOWANE
Cykl spacerów architektonicznych zapoczątkowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu w związku z przypadającą w 2018 roku – 20 edycją Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich