Domokrążcy – Al. Niepodległości – willa

Gdyby wszystkie jednorodzinne „kostki” z PRL miały jakość tego budynku, Polska byłaby pięknym krajem. Willa przy al. Niepodległości to unikat w skali miasta.

Niewielka, ale jedyna w swoim rodzaju – trudno o drugą tak udaną willę w całym mieście. Ten modernistyczny dom od dekad budzi ciekawość poznaniaków. Nie tylko ze względu na wyjątkowo udane proporcje, szlachetną prostotę, dobre detale i trafnie dobrane materiały.

Elektryzująca jest historia budynku: jednorodzinny dom z drugiej połowy lat 60. bardzo krótko służył bowiem swoim właścicielom. Juliana Lewandowskiego, prywatnego przedsiębiorcę, który dom wybudował i zasiedlił wraz z rodziną, PRL-owskie władze wywłaszczyły bezprawnie w 1968 roku. Dlaczego? Kto się do tego przyczynił? Co mieściło się w willi latach 70 i 80? O tym wszystkim, a także o historii powstania domu, jego projektantach, oraz o swoim ojcu, opowiada Małgorzata Malik, córka inwestora. Link z filmem udostępniony zostanie w piątek o godzinie 21.00 na: na profilu festiwalu Nowy Plan, SARP Poznań, Centrum Otwarte, na stronie internetowej www.nowyplanfestiwal.pl(zakładka DOMOKRĄŻCY)

Organizatorzy:Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Centrum otwartePartnerzy: Narodowe Centrum Kultury, Miasto Poznań, Centrum Inicjatyw Lokalnych, Centrum Kultury Zamek, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów, SARP Wrocław, SARP WarszawaFestiwal jest finansowany ze środków Miasta Poznań oraz środków Centrum Inicjatyw Lokalnych w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w siec

ZAPRASZAMY!