Zbudowane_Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka

Jedna z najnowocześniejszych placówek szpitalnych dla dzieci w Polsce otworzyła swoje drzwi dla projektantów i architektów. W ramach cyklu „Zbudowane”, SARP Poznań zorganizował spacer, podczas którego można było z bliska zobaczyć wnętrza Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka jeszcze przed otwarciem placówki. Partnerem wydarzenia była Lena Lighting, mecenas poznańskiego oddziału SARP, która oświetliła tę inwestycję.

Zapraszamy na krótką fotorelację.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka zacznie przyjmować małych pacjentów już w pierwszej połowie roku. Placówka jest jedną z najnowocześniejszych inwestycji tego typu w Polsce i największą, która w przeciągu ostatnich 30 lat powstała w Wielkopolsce. Zaproszenie SARP Poznań do wizyty w placówce przed oficjalnym otwarciem szpitala spotkało się więc z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony architektów i projektantów z regionu. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią wydarzenie odbyło się w reżimie sanitarnym z  limitem osób.

Była to zdecydowanie jedna z ciekawszych wizyt w ostatnim czasie. Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka to bardzo innowacyjna placówka. Projekt imponuje nowoczesną technologią, funkcjonalnością, a do tego wnętrza są bardzo przyjazne dzieciom. Na szczególną uwagę zasługują takie rozwiązania jak pneumatyczna poczta, czy apteka-robot, który automatycznie rozdziela potrzebne leki. Spore wrażenie robi też doskonale zaprojektowane, energooszczędne oświetlenie, budujące atmosferę obiektu i poszczególnych pomieszczeń w zależności od ich przeznaczenia i potrzeb pacjentów – mówi Magda Wypusz z poznańskiego Oddziału SARP.

 Jesteśmy naprawdę dumni z tej realizacji i cieszymy się, że nasze oświetlenie będzie służyć dzieciom. Światło ma wielką moc budowania atmosfery, potrafi istotnie wpłynąć na nasz nastrój i samopoczucie. Projektanci WCZD bardzo dobrze wykorzystali tę ważną funkcję oświetlenia. Zresztą cały projekt stawia małych pacjentów w samym centrum. To bardzo dobry przykład nowoczesnej placówki medycznej. Cieszymy się, że Lena Lighting mogła być częścią tego projektu – mówi Jacek Adamczewski, Dyrektor Sprzedaży Lena Lighting.

W sześciokondygnacyjnym budynku o powierzchni 30 000 m2, jak i na zewnątrz zamontowano w sumie ponad 7,5 tysięcy, energooszczędnych opraw ledowych, w tym specjalistyczne lampy LABO do sterylnych pomieszczeń szpitalnych, a także słynące z najlepszych parametrów świetlnych i odporności oprawy Tytan, czy naświetlacze Quest i Flato. W Wielkopolskim Centrum Zdrowia zamontowano też wiele efektownych wzorów jak lampy Terra, Lungo, Piatto, SQ 600 czy Arto, które dostarczył producent oświetlenia z Wielkopolski, firma Lena Lighting.

Wizyta w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka odbyła się w sobotę, 5 marca. Wzięło w niej udział 30 architektów, projektantów i studentów architektury z regionu.

✔️Prowadzenie : Jakub Głaz
✔️Zdjęcia: Sławek Wąchała
Organizatorzy: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań, Lena Lighting
Partnerzy projektu: Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Poznańskie Towarzystwo Urbanistów Polskich