Tydzień z Architekturą to wydarzenie, które ma na celu zwrócenie uwagi na wartości architektoniczne otoczenia, pobudzanie wrażliwości estetycznej, przybliżanie mieszkańcom problematyki związanej z kształtowaniem przestrzeni, i znaczenia architektury w naszym życiu. Od 14 do 24 września odbędzie się 3 edycja festiwalu, której głównym tematem będzie architektura poniemiecka w polskich miastach. Wydarzenia w ramach festiwalu kierowane są do wszystkich grup wiekowych (oprowadzanie po budynkach, warsztaty i wystawa dla dzieci, koncerty, projekcje filmowe, warsztaty dla studentów, wykłady, debaty). W wydarzeniach architektura przenika się z innymi dziedzinami: filmem, malarstwem, muzyką, designem.

Program :

02.09.2016, g. 17.00, miejsce: Scena Nowa CK Zamek
Wykład: O projektowaniu innowacyjnych przestrzeni publicznych na przykładzie dzielnicy Superkilien w Kopenhadze
Dr Lorenz Dexler – partner w pracowni TOPOTEK1

14.09-29.09.2016,g. 10-18, miejsce: przestrzeń dawnej biblioteki CK Zamek
Wystawa : Bauhaus dla dzieci
Kuratorki wystawy: Beata Kuracińska, Ewa Solarz
Wernisaż wystawy 14.09 g. 17.00

14.09 g.18.00 , miejsce: Sala Kominkowa CK Zamek
Oficjalne otwarcie Tygodnia z Architekturą Debata: Architektura poniemiecka w polskich miastach
Uczestnicy: dr inż. arch. Justyna Wojtas – Swoszowska, mgr Tomasz Sachanowicz, mgr Michał Duda
Moderator: Jakub Głaz

15.09 g. 18.00, miejsce : Hol Balkonowy CK Zamek
Debata : Czego nauczył nas Bauhaus? Recepcja wzorów Bauhaus w II Rzeczpospolitej oraz ochrona jego dziedzictwa we współczesnej Polsce.
Uczestnicy: prof. Marta Leśniakowska, dr Jarosław Trybuś, dr Ryszard Nakonieczny, dr hab. Piotr Marciniak
Moderator: dr hab. Piotr Korduba

16.09. g. 18.00 , miejsce: Hol Balkonowy CK Zamek
Wykład: O pracy architekta w Polsce i Niemczech oraz najnowszych realizacjach pracowni RKW architects
Wojciech Grabianowski partner pracowni RKW architects.

16.09.g. 20.00, miejsce: Pawilon 11 MTP
Film: Metropolis
Muzyka: Tomasz Citak
Arcydzieło Fritza Langa to jeden z najważniejszych obrazów w historii kina i zarazem pierwsza wielka produkcja fantastyczno-naukowa. Mistrz filmowego ekspresjonizmu stworzył fascynującą, choć mroczną wizję, która od ponad 90 lat podbija wyobraźnię kolejnych pokoleń kinomanów. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo wykonywana przez trzech muzyków.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości METROPOLIS. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

17.09 g. 12.00, miejsce CK Zamek
Spacer: Dzielnica Zamkowa
Maciej Szymaniak- CK Zamek
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości ZAMEK. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

17.09 g. 16.00, miejsce: UAP
Warsztaty: #grusseausposen
Marta Adamczak, Marcin Szelejak
Warsztaty dwudniowe ( 17.09, 19.09)
Sztuka w przestrzeni publicznej, warsztaty dot. portretów niemieckich malarzy, których kolekcja znajduje się w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczestnicy warsztatów wybiorą podczas wizyty w poznańskim Muzeum Narodowym postacie z portretów niemieckich artystów, przy pomocy grafików uczestnicy obrysują w programach graficznych kontury postaci z obrazów i wykonają z nich vlepki, które następnie umieścimy w przestrzeni publicznej. Dwuosobowe zespoły będą miały za zadanie znaleźć wszystkie portrety w przestrzeni publicznej, sfotografować je oraz wysłać zdjęcia organizatorom, zwycięski zespół wygra dwudniowy pobyt w Berlinie dla dwóch osób.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości WARSZTATY GRUSSE . Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

17.09 g. 17.00 , miejsce Okrąglak
Spacer: Okrąglak
Wojciech Grabianowski- partner z pracowni RKW architects odpowiedzialnej za modernizację Okrąglaka
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości OKRĄGLAK. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

18.09 g. 12.00, miejsce Nowe Zoo
Spacer: Zwiedzanie III Fortu z przewodnikiem
Jarosław Jerzak – Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Fortyfikacji im. gen. dyw. Ignacego Prądzyńskiego
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości FORT. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

18.09 g. 18.00 miejsce: Hol Balkonowy CK Zamek
Wykład : Klatkowiec. Najpiękniejsze wnętrza kamienic w Polsce.
Maciej Sobczyk (Klatkowiec) – twórca bloga o kamienicach w Polsce (www.klatkowiec.blogspot.com / facebook.com/klatkowiec)

19.09 g. 18.00 miejsce: Sala pod zegarem Ck Zamek
Wykład: Krajobraz z architekturą. Sztuka kształtowania przestrzeni w Poznaniu ostatniego stulecia.
dr Grażyna Kodym Kozaczko
Grażyna Kodym-Kozaczko- dr inż. architekt, nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, współautor książek poświęconych historii architektury i urbanistyki Poznania, m. in. : „Architektura i urbanistyka Poznania w XX wieku”, „Atlas architektury Poznania”, „Prolegomena do ochrony obiektów i zespołów urbanistycznych Poznania w XX wieku”, redaktor naukowy publikacji: W. Czarnecki „Wspomnienia architekta” – t. 1 – 3 oraz „Projekt – miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005”. Członek Zarządu Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, współautor wystaw prezentujących dorobek architektów środowiska poznańskiego.

20.09 g. 18.00 miejsce: Sala pod Zegarem CK Zamek
Wykład : O stylu Bauhaus
prof. Józef Mrozek
Józef Mrozek-prof. Historyk sztuki i wzornictwa przemysłowego. Od 1978 roku pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od roku 2005 jest kierownikiem Zakładu Historii i Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa. Wykładał w wielu uczelniach za granicą, przede wszystkim w USA i w Wlk. Brytanii. W latach 1999-2003 był redaktorem naczelnym miesięcznika Meble Plus, obecnie współpracuje z kwartalnikiem 2+3D. Autor licznych publikacji poświęconych wzornictwu, sztuce użytkowej i architekturze. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Design History Society.

21-26.09 g.9.00-18.00 miejsce: Concordia Design (przestrzeń Expo vis-a-vis restauracji Concordia Taste)
Wystawa: Idea architektury odpowiedzialnej społecznie wg MVRDV
Wystawa zaprezentuje najlepsze międzynarodowe projekty znanej holenderskiej pracowni, a jej zwieńczeniem będzie pierwszy projekt w Polsce: wizualizacja oraz makieta 3D konceptu Roosevelta 22. Oprócz Bałtyku zobaczymy następujące projekty MVRDV: Market Hall, Glass Farm, Pyjama Garden, Silodam, Book Mountain, Mirador, Balancing Barn, Expo 2000.

21.09. g. 18.00 miejsce: Sala pod Zegarem CK Zamek
Wykład: Architektura III Rzeszy w Poznaniu – projekty i realizacje.
dr hab. Hanna Grzeszczuk- Brendel
Dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brendel- historyk sztuki, studiowała w Instytucie Historii Sztuki UAM, po studiach pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii sztuki i kultury od drugiej połowy XIX wieku do wieku XX, w tym architektonicznych ruchów reformatorskich i teorii miasta. Działaczka Stowarzyszenia Prawo do Miasta i Piękne Jeżyce. Autorka i współautorka wielu publikacji poświęconych architekturze i urbanistyce Poznania, ostatnio wydała „Miasto wprowadzanie w Poznaniu w pierwszej połowie XX wieku”.

21.09 g. 10.30, miejsce: przestrzeń dawnej Biblioteki (II pietro)
Warsztaty dla dzieci do wystawy Bauhaus dla dzieci
Tosia Kiliś-projektantka, jedna z dwóch założycielek Fenek Studio. W kręgu jej zainteresowań znajdują się rozmaite techniki rzemieślnicze, choć obecnie przede wszystkim zajmuje się porcelaną.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości WARSZTATY 1. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

21.09 g. 17.30, miejsce Biblioteka Uniwersytecka UAM
Spacer: Nieznane przestrzenie Biblioteki UAM
dr Jakub Skutecki
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości BIBLIOTEKA. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń

22.09 g. 10.30, miejsce: przestrzeń dawnej Biblioteki (II piętro)
Warsztaty dla dzieci do wystawy Bauhaus dla dzieci
Tosia Kiliś-projektantka, jedna z dwóch założycielek Fenek Studio. W kręgu jej zainteresowań znajdują się rozmaite techniki rzemieślnicze, choć obecnie przede wszystkim zajmuje się porcelaną.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości WARSZTATY 2. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

22.09 g. 17.00, miejsce: przestrzeń dawnej biblioteki CK Zamek (II piętro)
Warsztaty dla dzieci do wystawy Bauhaus dla dzieci.
Tosia Kiliś-Projektantka, jedna z dwóch założycielek Fenek Studio. W kręgu jej zainteresowań znajdują się rozmaite techniki rzemieślnicze, choć obecnie przede wszystkim zajmuje się porcelaną.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości WARSZTATY 3. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

22.09 g. 17.00 miejsce : Sala pod Zegarem
Wykład: Architektura władzy studium jednego projektu: Ambasada Polska w Berlinie.
Marcin Sadowski – JEMS architekci

23.09 godz. 17.00, miejsce: Bałtyk
Spacer: Po budowie Bałtyku
Tomasz Frycz – przedstawiciel Garvest
Obecnie Bałtyk osiągnął maksymalną wysokość. Ma zamknięty stan surowy. Trwają prace związane z montażem fasady i okien budynku oraz prace wewnętrzne.

23.09 g. 20.00

Koncert : Muzyka to początek i koniec wszelkiej mowy. Richard Wagner.
Koncert odbędzie się w Holu głównym nowego Budynku UAP al. Marcinkowskiego 29

Dialog muzyki z architekturą to główne założenie koncertu wieńczącego Tydzień z Architekturą. Celem tego wydarzenia jest próba opisania przestrzeni architektonicznej za pomocą struktur brzmieniowych oraz ukazanie dialogu miedzy przestrzeniami architektonicznymi i muzycznymi. Kompozycja powstała specjalnie na ta okazję, zawiera w sobie elementy renesansowej polichoralności oraz w brzmieniu nawiązuje do twórczości takich kompozytorów jak Bach czy Wagner. Utwór ten przeznaczony jest na zespól instrumentów dętych, blaszanych oraz instrumenty perkusyjne. Twórcą muzyki jest Tomasz Citak.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości KONCERT. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

24.09 g. 10.00,miejsce: wyjazd spod Muzeum Narodowego w Poznaniu

Spacer: Luboński Szlak Architektury Przemysłowej
Oprowadzanie po budynkach industrialnych projektu Hansa Poelziga w Luboniu. Obiekty te na co dzień zamknięte do zwiedzania, stanowią arcydzieło XIX wiecznej architektury – znajdują się praktycznie w każdym podręczniku architektury. Hans Poelzig jest jednym z najważniejszych architektów niemieckich XIX i XX wieku. Współcześni mu i przede wszystkim jego uczniowie szanowali go zarówno jako pioniera na polu architektury, jak i jako „Mistrza” i wspaniałą osobowość artystyczną. Poelzig bardziej niż inni twórcy tamtych czasów pozostawał wierny idei artystycznej natury architektury, wierząc, że „forma symboliczna” znaczy więcej niż jakiekolwiek względy funkcjonalne i społeczne, a nawet polityczne.
Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chętnych prosimy o przesłanie danych kontaktowych (imię, nazwisko, numer telefonu) na adres : tydzienzarchitektura@gmail.com . Tytuł wiadomości LUBOŃ. Zapisy otwarte od 1 września, o wyborze decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizatorzy : SARP Poznań, Fundacja UAP, UAP
Sponsorzy: Aliplast , Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów
Partnerzy: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, CK Zamek, MTP, BDA, Roosevelta 22 . Miasto Poznań
Partnerzy medialni: ARCH, Infoarchitekta.pl, Architektura Murator, Radio Merkury, Gazeta Wyborcza